The CL0612KRX7R9BB104 is a surface-mount ceramic multilayer capacitor.
Parametrics
Specifications: (1)Capacitor Application:Standard; (2)Dielectric Characteristic:X7R; (3)Capacitance:0.1μF; (4)Capacitance Tolerance: ± 10%; (5)Voltage Rating: 50VDC; (6)Capacitor Case Style: 0612; (7)Capacitor Mounting: SMD; (8)Operating Temperature Range: -55℃ to +125℃; (9)SVHC: No SVHC (15-Dec-2010) ; (10)Capacitor Dielectric Type: Multilayer Ceramic; (11)External Depth: 0.85mm; (12)External Length / Height: 1.6mm; (13)External Width: 3.2mm; (14)Operating Temperature: -55℃ to 125℃; (15)Reel Quantity: 4000; (16)Tape Width: 8mm; (17)Temperature Coefficient: ± 15%.
Features
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 CL0612KRX7R9BB104 |
 Yageo |
 Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 100nF 50V X7R 10% |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||||||
 CL0612KRX7R9BB104 |
 Yageo |