Parametrics
Specifications: (1)Inductance: 1 uH; (2)Tolerance: 10 %; (3)Maximum DC Current: 1050 mAmps; (4)Maximum DC Resistance: 0.11 Ohms; (5)Self Resonant Frequency: 200 MHz ; (6)Q Minimum: 10; (7)Dimensions: 3.2 mm W x 4.5 mm L x 3.2 mm H ; (8)Shielding: Unshielded ; (9)Termination Style: SMD/SMT; (10)Packaging: Reel; (11)Series: NLC; (12)Standard Pack Qty: 500.
Features
Features: (1)The NLC series feature low DC resistance and high current handling capacities, making them ideal for power supply line applications; (2)The product has good heat durability that withstands lead-free compatible reflow soldering conditions; (3)Lead-free material is used for the plating on the terminal; (4)The product uses metal terminals, which realize excellent connection reliability; (5)From 1μH to 330μH, all of the products in the E-12 series are K(±10%) tolerance products; (6)It is a product conforming to RoHS directive.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 NLC453232T-1R0K-PF |
 TDK |
 Power Inductors 1.0uH 10% |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||||||||
 NLC453232T-100K |
 INDUCTOR 10UH 10% 453232 |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 NLC453232T-100K-PF |
 TDK |
 Power Inductors 10 UH 10% |
 NLC453232T-101K |
 INDUCTOR 100UH 10% 453232 |
 Negotiable |
 NLC453232T-101K-PF |
 Power Inductors 100uH, 10%, 0.18A |
 NLC453232T-120K-PF |
 Power Inductors 12uH 10% 4.5x3.2x3.2mm |
 NLC453232T-121K-PF |
 Power Inductors 120uH 10% 4.5x3.2x3.2mm |