The TAJT226K010RNJ is a tantalum capacitor.
Parametrics
Technical specifications: (1)Technical Data: All technical data relate to an ambient temperature of +25℃; (2)Capacitance Range: 0.10 μF to 1000 μF; (3)Capacitance Tolerance: ±10%; ±20%; (4)Rated Voltage (VR) ≤+85℃: 2.5, 4, 6.3, 10, 16, 20, 25, 35, 50; (5)Category Voltage (VC) ≤+125℃: 1.7, 2.7, 4, 7, 10, 13, 17, 23, 33; (6)Surge Voltage (VS) ≤+85℃: 3.3, 5.2, 8, 13, 20, 26, 32, 46, 65; (7)Surge Voltage (VS) ≤+125℃: 2.2, 3.4, 5, 8, 13, 16, 20, 28, 40; (8)Temperature Range: -55℃ to +125℃; (9)Reliability: 1% per 1000 hours at 85℃, VR with 0.1Ω/V series impedance, 60% confidence level; (10)Termination Finished: Sn Plating (standard), Gold and SnPb Plating upon request.
Features
Diagrams
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
TAJT226K010RNJ
TAJT226K010RNJ
AVX
Tantalum Capacitors - Solid SMD 10volts 22uF 10%
Data Sheet
Quantity
TAJT105K020RNJ
TAJT105K020RNJ
AVX
Tantalum Capacitors - Solid SMD 1uF 10% Tol. 20v
Data Sheet
TAJT105M016RNJ
TAJT105M016RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 1uF 20% Tol. 16v
TAJT106K010HNJ
TAJT106K010HNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 10volts 10uF 10%
TAJT156K004RNJ
TAJT156K004RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 4V 15uF 10%
TAJT155K035RNJ
TAJT155K035RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 35V 1.5uF 10%
TAJT106M006RNJ
TAJT106M006RNJ
Tantalum Capacitors - Solid SMD 10uF 20% Tol. 6.3v