Parametrics
RC2010FK-075R6L characteristics: (1)SMT Thick Film Chip Resistor; (2)Resistance: 5.6Ω; (3)Rated Power: 0.75W; (4)Size Code: 2010; (5)Tolerance (%) : ±1%; (6)Temperature Coefficient : ±200 ppm/℃.
Features
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 RC2010FK-075R6L |
 Yageo |
 Thick Film Resistors - SMD 5.6 OHM 1% |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||||||
 RC20 |
 IRC |
 Carbon Composition Resistors RC20 |
 Data Sheet |
 RC200 |
 Extech |
 Component Testers EXTECH TEST METER |
 Negotiable |
 RC2005 |
 Other |
 Negotiable |
 RC2005 THRU RC210 |
 Other |
 RC201 |
 Rectron |
 Bridge Rectifiers 2A 50V |