The T356L107K016AT is a tantalum capacitor.
Parametrics
Specifications: (1)Capacitance: 100 uF; (2)Voltage Rating: 16 Volts; (3)ESR: 0.8 Ohms; (4)Tolerance: 10 %; (5)Termination Style: Radial; (6)Operating Temperature Range: - 55 ℃ to + 125 ℃; (7)Dimensions: 8.9 mm Dia. x 18.1 mm L; (8)Lead Spacing: 5.08 mm; (9)Series: T356; (10)Product: Tantalum Solid Standard Grade - Other Various; (11)Packaging: Bulk; (12)Package / Case: Case L; (13)Standard Pack Qty: 100.
Features
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 T356L107K016AT |
 Kemet |
 Tantalum Capacitors - Solid Leaded 16V 100uF 10% |
 Data Sheet |
 T356L107K016AT7301 |
 Kemet |