The 08051A390FAT2A is a multilayer ceramic capacitor.
Parametrics
Specifications: (1)Capacitance: 39 pF; (2)Tolerance: 1 %; (3)Voltage Rating: 100 Volts; (4)Operating Temperature Range: - 55℃ to + 125℃; (5)Temperature Coefficient / Code: C0G (NP0); (6)Package / Case: 0805 (2012 metric); (7)Product: General Type MLCCs; (8)Dimensions: 1.25 mm W x 2.01 mm L x 0.940 mm H; (9)Packaging: Reel ; (10)Series: 0805; (11)Standard Pack Qty: 4000; (12)Termination Style: SMD/SMT.
Features
Features: (1)Capacitance change with temperature is 0 ±30ppm/℃ which is less than ±0.3% △C from -55℃; (2)to +125℃; (3)Capacitance drift or hysteresis for C0G (NP0) ceramics is negligible at less than ±0.05% versus up to; (4)±2% for films; (5)Typical capacitance change with life is less than ±0.1% for C0G (NP0).
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 08051A390FAT2A |
 AVX |
 Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0805 39pF 100volts C0G 1% |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||||||
 Phoenix Contact |
 Terminal Block Tools & Accessories 4.2mm BLANK STRIPS ZB-4 |