The RT0402BRD0724K9L is a resistor.
Parametrics
Specifications: (1)Vendor: Yageo; (2)Category: Resistors; (3)Resistance In Ohms: 24.9K; (4)Power (Watts): 0.063W, 1/16W; (5)Tolerance: ±0.1%; (6)Lead Style: Surface Mount (SMD - SMT); (7)Case: 0402 (1005 metric); (8)Packaging: Tape & Reel (TR); (9)Composition: Thin Film; (10)Temperature Coefficient: ±25ppm/℃; (11)Lead Free Status: Lead Free; (12)RoHS Status: RoHS Compliant.
Features
Features: (1)High Stability; (2)Low TCR / Low Noise; (3)High Accuracy (±0.1%, ±0.5%).
Diagrams
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
RT0402BRD0724K9L
RT0402BRD0724K9L
Yageo
Thin Film Resistors - SMD 1/16W 24.9K ohm .1% 25ppm
Data Sheet
Quantity
RT0402
RT0402
Other
Data Sheet
Negotiable
RT0402BRB071K82L
RT0402BRB071K82L
Yageo
Thin Film Resistors - SMD 1.82K ohm 0.1% 1/16W
RT0402BRB073K24L
RT0402BRB073K24L
Thin Film Resistors - SMD 3.24K ohm 0.1% 1/16W
RT0402BRB0756K2L
RT0402BRB0756K2L
Thin Film Resistors - SMD 56.2K ohm 0.1% 1/16W
RT0402BRB076K98L
RT0402BRB076K98L
Thin Film Resistors - SMD 6.98K ohm 0.1% 1/16W
RT0402BRD0710K2L
RT0402BRD0710K2L
Thin Film Resistors - SMD 1/16W 10.2K ohm .1% 25ppm