The TAJD106K050RNJ is a tantalum capacitor of 10UF.
Parametrics
Characteristics: (1)Technical Data: All technical data relate to an ambient temperature of +25℃; (2)Capacitance Range: 0.10 μF to 2200 μF; (3)Capacitance Tolerance: ±10%; ±20%; (4)Rated Voltage (VR) ≤ +85℃: 50; (5)Category Voltage (VC) ≤ +125℃: 33; (6)Surge Voltage (VS) ≤ +85℃: 65; (7)Surge Voltage (VS) ≤ +125℃: 40; (8)Temperature Range: -55℃ to +125℃.
Features
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 TAJD106K050RNJ |
 AVX |
 Tantalum Capacitors - Solid SMD 50volts 10uF 10% |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||||||
 TAJD106J035RNJ |
 AVX |
 Tantalum Capacitors - Solid SMD 35volts 10uF 5% |
 Data Sheet |
 TAJD106K025H |
 CAP TANT 10UF 25V 10% 2917 |
 TAJD106K025HNJ |
 Tantalum Capacitors - Solid SMD 25volts 10uF 10% |
 TAJD106K025RNJ |
 TAJD106K025SNJ |
 TAJD106K035H |
 AVX Corporation |
 CAPACITOR TANT 10UF 35V 10% SMD |